Pressmeddelande — 2025-09-11 17:38:25
Välkomna på pressvisning 12 september, möt Flo Kasearu och se BANANA
Pressvisning av Flo Kasearus utställning "BANANA" äger rum den 12 september 2025 på Färgfabriken, med konstnären närvarande. Utställningen, som utforskar förändring och rädslor i relation till stadsutveckling och gröna energisatsningar, öppnas för allmänheten den 13 september och pågår till den 23 november.
Flo Kasearu – BANANA (Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone)
Den 13 september 2025 öppnar Färgfabrikens höstens stora separatutställning med den estniska konstnären Flo Kasearu. BANANA (Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone) blir den första större presentationen av Kasearu i Sverige. I utställningen utforskar Flo Kasearu vardagen när den ställs inför förändring – och de rädslor som följer med. Med en säregen kombination av ironi, humor och absurd logik öppnar Kasearu upp för betraktelser kring människans motvilja mot det okända och undersöker perspektiv på trygghet, kontroll och tillhörighet.
Curator: Anna-Karin Wulgué
Tider
Utställningsperiod: 13 september–23 november
Pressvisning: 12 september 2025, 11.00. Konstnären är närvarande. Föranmäl gärna intresse till sigrid@fargfabriken.se.
Vernissage: 13 september, 11.00–16.00. Invigningstal 14.00, följt av konstnärssamtal.
________
Mer om utställningen:
Tänk om det ska byggas ett höghus i ditt kvarter? Tänk om alla dina vänner flyttar ut? Tänk om det allmänna bli mindre och mindre? Bör jag sätta upp ett staket kring det som är mitt? Tänk om mitt hus spolas bort eller internetkabeln kapas igen? Tänk om jag inte känner igen mig och allt känns bara BANANA?!Om konstnären